Tego typu taśmy transportowe służą przede wszystkim do transportu materiałów i produktów sypkich w trudnych warunkach pracy, które mają zastosowanie przy wydobyciu i przetwórstwie minerałów, w przemyśle budowlanym, w recyklingu odpadów i wielu innych przemysłach, gdzie lekkie taśmy transportujące nie dają sobie rady. Konstrukcja taśmy gumowej pozwala na jej wykorzystanie na różne sposoby. Taśma z cięgnem EP może pracować płasko poprzecznie lub w klasycznym układzie trójkrążnikowym w transporcie poziomym lub wznoszącym i to jest najczęstsza aplikacja tych taśm. Taśmy z cięgnami typu XE – ekstra sztywnymi stosowane są do transportu łamanego typu Z lub łabędzia szyja. Głównymi wytycznymi, od których powinien być uzależniony wybór konkretnego modelu, są: rodzaj transportera, typ przenoszonego produktu, warunki pracy oraz cel do osiągnięcia.
Taśmy transportujące tkaninowo-gumowe dzielimy na trzy główne kategorie wg przeznaczenia
- taśmy gładkie do transportu poziomego i zwykłego wznoszenia z cięgnem EP
- taśmy do transportu wznoszącego z wyposażeniem z cięgnem EP lub XE
- taśmy elewatorowe z cięgnem EP (Taśmy elewatorowe)
Taśmy do transportu poziomego
Niniejsza seria taśm z powierzchnią transportującą gładką, została zaprojektowana do przenoszenia ładunków według wymagań dyktowanych przez rynek.
Dostępne są taśmy EP o wytrzymałościach: 160, 200, 250, 315, 400, 500 dla mniejszych i średnich obciążeń roboczych. Ta seria taśm transporterowych została wykonana przez połączenie 2, 3, 4 warstw tkaniny ( przekładek ) poliestrowo-poliamidowej.
Do dużych obciążeń roboczych i długich dróg transportu stosowane są taśmy EP: 630, 800, 1000, 1250, 1600, a nawet więcej, z 4 i 5 (przekładkami) warstwami tkanin poliestrowo-poliamidowych. Taśmy te charakteryzują się wysoką tolerancją na duże obciążenia, niewielkim wydłużeniem, dużą elastycznością poprzeczną ze zdolnością niwelacji lokalnie występującej deformacji wskutek oddziaływania uderzeń ładunku o powierzchnię taśmy w strefach przekazywania ładunku. Taśmy te pracują najczęściej w nieckach dwukrążnikowych lub trójkrążnikowych, poziomo lub lekko wznosząco pod niewielkim kątem do kilkunastu stopni, w zależności od transportowanego towaru i jego własności.
Taśmy pokryte są warstwą mieszanek gumowych o specjalnych własnościach, wśród których należy wyróżnić odporność na działanie czynników zewnętrznych, ścieranie, rozdzieranie i nacięcia – również w obecności wysokiej temperatury, szlamu olejowego lub kwasów obecnych w transportowanym materiale. W szczególnych przypadkach możemy dostarczać taśmy tkaninowo – gumowe z brzegami zamkniętymi.
Taśmy do transportu wznoszącego
Do tej grupy należą taśmy ze strukturą GRIP oraz z profilami wytworzonymi fabrycznie na stronie transportującej o różnym wzorze, ale generalnie ułożonym w kształcie litery V, nazywane CHEVRONAMI. Nadają się głównie do transportu produktu masowego sypkiego, do pracy z rolkami w niecce i na płasko. W zależności od wysokości profilu transport wznoszący może być realizowany do kąta wznoszenia 60 stopni.
Powyżej tego kąta lub w przypadku, gdy profil typu Chevron nie zapewni właściwego przenoszenia towaru pod kątem, wyposaża się taśmy gładkie w profile poprzeczne ( zabieraki ) oraz ograniczenia boczne ( burty faliste / wellkanty ) metodą wulkanizacji lub klejenia. Wyposaża się w nie zarówno taśmy z cięgnem typu EP jak i XE w zależności od układu transportu. Wyposażenie może mieć różne wysokości i kształty standardowo przewidziane dla taśm gumowych.
Rodzaj mieszanki gumowej jest uzależniony od potrzebnej aplikacji.
Łączenie taśm transportujących tkaninowo-gumowych
- wulkanizowanie na gorąco
- połączenie mechaniczne na złączkę
Przykładowy sposób kodowania taśmy tkaninowo-gumowej: EP – 315 / 3 4+2 „Y”
- EP – taśma z tkaniną poliamidowo – poliestrową
- 315 – wytrzymałość na zerwanie N / mm
- / 3 – liczba przekładek (tkanin)
- 4+2 – grubość okładek ( transportująca + bieżna) w mm
- Y – oznaczenie ścieralności wg normy DIN 22102
Oznaczenie ścieralności w taśmach gumowych wg DIN 22102
- W – max. 90 mm3
- X – max. 120 mm3
- Y – max. 150 mm3
- Z – max. 250 mm3
Ważne!
Taśmy transportujące tkaninowo-gumowe do zastosowania w przenośnikach typu „L” i „Z” wymagają specjalnych konstrukcji tzn. muszą być poprzecznie sztywne. Są to taśmy typu XE i nie należy ich mylić z taśmami typu EP. Typ EP jest poprzecznie elastyczny i może być stosowany tylko w przenośnikach wznoszących prostych
Taśmy z wyposażeniem:
Taśmy tkaninowo-gumowe mogą mieć następujące wyposażenie:
- welkanty / wellkanty ( burty faliste ),
- zabieraki,
- profile prowadzące.