Pasy Napędowe / Taśmy Transportujące / Elementy Napędu i Transportu

Centrum Obsługi Klienta

PN-PT / 8:00 - 16:00

+48 74 843 91 24

Pasy Napędowe / Taśmy Transportujące / Elementy Napędu i Transportu

Taśmy tkaninowo-gumowe

Tego typu taśmy transportowe służą przede wszystkim do transportu materiałów i produktów sypkich w trudnych warunkach pracy, które mają zastosowanie przy wydobyciu i przetwórstwie minerałów, w przemyśle budowlanym, w recyklingu odpadów i wielu innych przemysłach, gdzie lekkie taśmy transportujące nie dają sobie rady. Konstrukcja taśmy gumowej pozwala na jej wykorzystanie na różne sposoby. Taśma z cięgnem EP może pracować płasko poprzecznie lub w klasycznym układzie trójkrążnikowym w transporcie poziomym lub wznoszącym i to jest najczęstsza aplikacja tych taśm. Taśmy z cięgnami typu XE – ekstra sztywnymi stosowane są do transportu łamanego typu Z lub łabędzia szyja. Głównymi wytycznymi, od których powinien być uzależniony wybór konkretnego modelu, są: rodzaj transportera, typ przenoszonego produktu, warunki pracy oraz cel do osiągnięcia.

Taśmy transportujące tkaninowo-gumowe dzielimy na trzy główne kategorie wg przeznaczenia

 • taśmy gładkie do transportu poziomego i zwykłego wznoszenia z cięgnem EP
 • taśmy do transportu wznoszącego z wyposażeniem z cięgnem EP lub XE
 • taśmy elewatorowe z cięgnem EP (Taśmy elewatorowe)

Taśmy do transportu poziomego

Niniejsza seria taśm z powierzchnią transportującą gładką, została zaprojektowana do przenoszenia ładunków według wymagań dyktowanych przez rynek.

Dostępne są taśmy EP o wytrzymałościach: 160, 200, 250, 315, 400, 500 dla mniejszych i średnich obciążeń roboczych. Ta seria taśm transporterowych została wykonana przez połączenie 2, 3, 4 warstw tkaniny ( przekładek ) poliestrowo-poliamidowej.

Do dużych obciążeń roboczych i długich dróg transportu stosowane są taśmy EP: 630, 800, 1000, 1250, 1600, a nawet więcej, z 4 i 5 (przekładkami) warstwami tkanin poliestrowo-poliamidowych. Taśmy te charakteryzują się wysoką tolerancją na duże obciążenia, niewielkim wydłużeniem, dużą elastycznością poprzeczną ze zdolnością niwelacji lokalnie występującej deformacji wskutek oddziaływania uderzeń ładunku o powierzchnię taśmy w strefach przekazywania ładunku. Taśmy te pracują najczęściej w nieckach dwukrążnikowych  lub trójkrążnikowych, poziomo lub lekko wznosząco pod niewielkim kątem do kilkunastu stopni, w zależności od transportowanego towaru i jego własności.

Taśmy pokryte są warstwą mieszanek gumowych o specjalnych własnościach, wśród których należy wyróżnić odporność na działanie czynników zewnętrznych, ścieranie, rozdzieranie i nacięcia – również w obecności wysokiej temperatury, szlamu olejowego lub kwasów obecnych w transportowanym materiale. W szczególnych przypadkach możemy dostarczać taśmy tkaninowo – gumowe z brzegami zamkniętymi.

Taśmy do transportu wznoszącego

Do tej grupy należą taśmy ze strukturą GRIP oraz z profilami wytworzonymi fabrycznie na stronie transportującej o różnym wzorze, ale generalnie ułożonym w kształcie litery V, nazywane CHEVRONAMI. Nadają się głównie do transportu produktu masowego sypkiego, do pracy z rolkami w niecce i na płasko. W zależności od wysokości profilu transport wznoszący może być realizowany do kąta wznoszenia 60 stopni.
Powyżej tego kąta lub w przypadku, gdy profil typu Chevron nie zapewni właściwego przenoszenia towaru pod kątem, wyposaża się taśmy gładkie w profile poprzeczne ( zabieraki ) oraz ograniczenia boczne ( burty faliste / wellkanty ) metodą wulkanizacji lub klejenia. Wyposaża się w nie zarówno taśmy z cięgnem typu EP jak i XE w zależności od układu transportu. Wyposażenie może mieć różne wysokości i kształty standardowo przewidziane dla taśm gumowych.

Rodzaj mieszanki gumowej jest uzależniony od potrzebnej aplikacji.

Łączenie taśm transportujących tkaninowo-gumowych

 • wulkanizowanie na gorąco
 • połączenie mechaniczne na złączkę

Przykładowy sposób kodowania taśmy tkaninowo-gumowej: EP – 315 / 3 4+2 „Y”

 • EP – taśma z tkaniną poliamidowo – poliestrową
 • 315 – wytrzymałość na zerwanie N / mm
 • / 3 – liczba przekładek (tkanin)
 • 4+2 – grubość okładek ( transportująca + bieżna) w mm
 • Y – oznaczenie ścieralności wg normy DIN 22102

Oznaczenie ścieralności w taśmach gumowych wg DIN 22102

 • W – max. 90 mm3
 • X – max. 120 mm3
 • Y – max. 150 mm3
 • Z – max. 250 mm3

Ważne!

Taśmy transportujące tkaninowo-gumowe do zastosowania w przenośnikach typu „L” i „Z” wymagają specjalnych konstrukcji tzn. muszą być poprzecznie sztywne. Są to taśmy typu XE i nie należy ich mylić z taśmami typu EP. Typ EP jest poprzecznie elastyczny i może być stosowany tylko w przenośnikach wznoszących prostych

Taśmy z wyposażeniem:

Taśmy tkaninowo-gumowe mogą mieć następujące wyposażenie:

 • welkanty / wellkanty  ( burty faliste ),
 • zabieraki,
 • profile prowadzące.