Centrum Obsługi Klienta (pn-pt 08:00 - 16:00), tel.: 74 843 91 24, fax: 74 843 91 40 - enitra@enitra.pl

Koła pasowe pod pasy płaskie

Koła pasowe płaskie (gładkie) do przekładni pasowych z pasami płaskimi wytwarzane przez uznanych producentów posiadają wymiary i wyoblenia zgodne z normą ISO/R 100 (DIN 111), są również wyważone dynamicznie zgodnie z ISO 1940 w klasie G 6.3. Jest to szczególnie ważne gdy prędkość liniowa jest powyżej 30 m/s.

Dostępne są w dwóch odmianach konstrukcyjnych, głównie jako koła pasowe płaskie do mocowania ze stożkowymi tulejami zaciskowymi (TB) wg DIN 111 (zależnych od średnicy oraz szerokości pasa, rys. poniżej). Wykonane są z żeliwa. Koło pasowe płaskie w rzeczywistości nie jest płaskie, jego wieniec ma kształt baryłki, dzięki czemu pas płaski transmisyjny, który ma w czasie pracy tendencję do ruchów osiowych, w sposób ciągły jest prowadzony centralnie. Wyoblenia kół pasowych, ogólnie dostępnych w handlu, wykonane są zgodnie z obowiązującą normą ISO/R 100 (DIN111). Jednak w przypadku zastosowania nowoczesnych pasów płaskich transmisyjnych, z cięgnem aramidowym (A) lub poliestrowym (E), cienkich i elastycznych wzdłużnie stosuje się znacznie mniejsze wartości wysokości wyoblenia H dla kół pasowych płaskich. W razie potrzeby udzielimy informacji o wysokości wyoblenia H, dla odpowiedniej średnicy i szerokości koła płaskiego.

Ważne: Koła pasowe płaskie w przekładni z wałami usytuowanymi poziomo i przy przełożeniu powyżej 1:3 mogą mieć wyoblone tylko koło mniejsze, natomiast koła pasowe płaskie osadzone na wałach pionowych, niezależnie od przełożenia muszą mieć wyoblone oba koła.

Koła pasowe pod pasy płaskie
Koła pasowe pod pasy płaskie

 

Dla kół pasowych płaskich o średnicach > 2000 mm prosimy pytać o wysokość wyoblenia H

W momencie zamówienia konieczne jest podanie:

  • średnicy koła,
  • szerokości pasa płaskiego.

Koła te dostępne są tylko w wykonaniu pod tuleję rozprężną TB, wówczas należy podać typ tulei oraz średnicę wału.