Pasy Napędowe / Taśmy Transportujące / Elementy Napędu i Transportu

Centrum Obsługi Klienta

PN-PT / 8:00 - 16:00

+48 74 843 91 24

Pasy Napędowe / Taśmy Transportujące / Elementy Napędu i Transportu

Taśmy tkaninowo – tworzywowe PU, PVC i inne

Nowoczesne taśmy transportowe, dzięki zaawansowanym technologiom stały się  przestrzenią, w której odbywają się określone czynności produkcyjne i procesowe, jak np. cięcie i wykrawanie ciasta, wałkowanie, suszenie makaronu, suszenie druku na papierze czy lakieru na elementach mebli w tunelach UV, drukowanie tkanin, obróbka kamienia, szlifowanie elementów drewnianych, hodowla owadów na białko, sortowanie śmieci, prasowanie płyt wiórowych, odsączanie serwatki, filtracja osadów  przemysłowych, a także soków owocowych, montaż podzespołów elektronicznych, dynamiczne ważenie, dociskanie etykiet na opakowaniach, zakręcanie słoików oraz wiele innych.

 

Taśmy przenośnikowe PVC lub PU, które oprócz transportowania mogą spełniać także funkcje technologiczne, nazywamy taśmami transportującymi procesowymi.

Taśmy PVC i nie tylko – rodzaje

Większość taśm transporterowych i procesowych zbudowana jest z jednej bądź kilku tkanin, stanowiących cięgno / nośnik taśmy, które mogą być zaimpregnowane lub pokryte z jednej lub obu stron tworzywem albo gumą. W zależności od materiału, który pokrywa cięgno taśmy, potocznie określa się je jako:

  • taśmy transportowe poliuretanowe – taśmy PU (U), gdy pokryciem jest poliuretan,
  • taśmy transportowe PVC (V), gdy jest to taśma z polichlorku winylu (potocznie zwane również taśmami PCV –  skrót od polskiej nazwy,  zapis taśmy PVC – skrót od angielskiej nazwy Polyvinyl Chloride),
  • taśmy transportujące silikonowe – taśmy SI (S), gdy pokryciem jest silikon,
  • taśmy transportujące PTFE, potocznie nazywana przez niektórych teflonowymi, jednak jest to nazwa zastrzeżona wyłącznie dla produktu firmy DuPont,
  • taśmy transportowe gumowe, gdy pokryciem są różnego rodzaju gumy, np. NBR, EPDM, XNBR, SBR,
  • taśmy transportujące tkaninowe, gdy nie ma pokrycia na cięgnie tkaninowym oraz gdy taśmy są tylko tkane, tkaniny nie są ze sobą połączone, a taśma transportująca powstaje wyłącznie w procesie tkania,
  • taśmy transportujące z innymi pokryciami, np. PES (E), PA (P), PO (A).

Strona nośna taśmy transportującej , może być pokryta różnymi materiałami, które zostały wymienione powyżej. Różne grubości i faktury mają wpływ na własności zabierające oraz własności fizykochemiczne taśm. Natomiast rodzaje tkanin i pokryć strony bieżnej, czyli spodniej decydują o emisji dźwięku odpowiadającego za poziom hałasu przy pracy, poborze energii oraz przyczepności taśmy do podłoża ślizgowego lub rolkowego. Taśmy wykonane z PVC, PU i inne mogą posiadać dodatkowe cechy, tzn. mogą być antystatyczne lub nieantystatyczne, wysokoprzewodzące HC, z Atexem, z atestem do bezpośredniego kontaktu z żywnością, energooszczędne, z prewencyjną ochroną antymikrobową (HACCP), niestrzępiące się, trudnopalne i cichobieżne.

Cięgna taśm transportujących

Zastosowanie w taśmie PVC lub innych właściwego rodzaju cięgna : 1,2,3 tkaninowego, cięgna z tkaniną wielowarstwową M lub tkaniną H (HighTech),sztywnego, ekstra sztywnego poprzecznie lub elastycznego poprzecznie decyduje o przydatności taśmy transportującej do odpowiedniego zastosowania, jak również ma wpływ na jej prowadzenie,  wydłużenie, płaskie położenie, możliwość pracy na tzw. „ noskach” czyli krawędziach stołów podpierających oraz do użycia jej na taśmy łukowe lub do pracy w nieckach , czy też na przenośniki łamane typu „Z” ( łabędzia szyja ).
Taśmy z tkaniną H (HighTech) o specjalnym splocie, występują zawsze jako pojedyncze tkaniny o zróżnicowanych siłach w cięgnie, dzięki czemu mogą być stosowane na bardzo małych średnicach ( również na noskach ) i przy dużych obciążeniach z małym wydłużeniem.
Tkanina wielowarstwowa M dzięki swojej wielowarstwowej budowie doskonale nadaje się do pracy w trudnych warunkach, gdzie występuje wilgoć, duża ścieralność, nakłucia oraz przebicia.
Taśmy transportujące z tą tkaniną są odporne na efekt rozwarstwiania występujący w trudnych warunkach w taśmach z 2 i 3 tkaninami.
Kombinacja różnych rodzajów tkanin, powierzchni i struktur, daje możliwość doboru taśm transporterowych praktycznie w każdym zastosowaniu – we wszystkich gałęziach przemysłów.

Transport ukośny ( wznoszenie - opadanie ) / łamany

Transport ukośny może być realizowany poprzez zastosowanie taśm transportujących z gładką powierzchnią o właściwościach przyczepnych. Dopuszczalny kąt tego transportu jest uzależniony od rodzaju przenoszonego materiału oraz specyfiki powierzchni nośnej taśmy, a także od czynników zewnętrznych, np. kurzu, wilgoci, zaolejenia. Zwykle nie przekracza on kilkunastu stopni. Dla większych kątów wznoszenia stosuje się taśmy transportowe ze strukturami np. linii podłużnych, kratki, gripu, itp. Pozwalają one na wznoszenie lub opadanie produktu przy większych kątach dzięki lepszym własnościom zabierającym. Transport z kątem wznoszenia przekraczającym 20 stopni wymaga taśm ze specjalnym wyposażeniem w profile poprzeczne ( zabieraki ), a przy produkcie sypkim również w ograniczniki boczne ( burty faliste  / welkanty ).

Transport z buforowaniem, spiętrzaniem i rozdzielaniem

W przypadku spychania towarów na boki lub buforowania taśma PVC lub PU musi być idealnie płaska i stabilna w kierunku biegu. Powinna ją cechować bardzo duża sztywność poprzeczna, zaś pokrycie powinno mieć gładką, matową i śliską, odporną na ścieranie powierzchnię o niskim współczynniku tarcia. W zależności od produktu bardzo dobrze sprawdza się również taśma tkaninowa z impregnacją tworzywem lub bez.

Transport po łuku

Posiadamy taśmy przystosowane do transportu łukowego zarówno w przemyśle spożywczym, jak i wykorzystywane do innych, ogólnych zastosowań. Z pokryciami z PU, PVC i innymi, z fakturami, w wykonaniu trudnopalnym, antystatycznym, a także z atestem spożywczym. Taśmy łukowe oferujemy i wykonujemy w oparciu o informacje podane przez klienta w załączonej ankiecie lub wg wzoru klienta.

Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu w celu zapoznania się z naszą ofertą , zawierającą między innymi taśmy przenośnikowe PVC.

Taśmy do przemysłu spożywczego ( FDA, EU, HACCP )

Aktualnie oferujemy do transportu żywności nieopakowanej taśmy z atestem spożywczym, zgodnie z najnowszymi wymaganiami Unii Europejskiej, spełniające wymagania rozporządzenia Nr 1935/2004 oraz rozporządzenia Nr 10/2011, które są bardziej restrykcyjne niż atest FDA/USDA, a który nie jest akceptowany na terenie Unii Europejskiej. Taśmy transportujące spełniające wymogi rozporządzeń unijnych, automatycznie spełniają wymogi FDA, odwrotnie nie. Niektóre taśmy do transportu posiadają powierzchnię chroniącą przed gromadzeniem się i rozwojem bakterii i są oznaczone w taśmach FORBO-SIEGLING skrótem HACCP, jest to ochrona prewencyjna. Taśmy te są odporne na wielokrotne mycie strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem. Dodatkowe zwiększenie bezpieczeństwa taśm dla celów spożywczych odbywa się poprzez zastosowanie typów taśm niestrzępiących się oraz szczelne zamknięcie krawędzi taśmy jedną z trzech metod. Dzięki takim zabiegom bakterie nie wnikają w otwarte przestrzenie tkanin oraz nie następuje rozwarstwianie tkanin. Idealnymi taśmami dla przemysłu spożywczego są również monolityczne taśmy PU bez tkanin.

Zastosowanie taśm transportujących z niestrzępiącymi się brzegami pozwala uniknąć zanieczyszczeń transportowanego produktu przez resztki ścieranej tkaniny z taśmy.

NOWOŚĆ – taśmy energooszczędne AMP MISER!

Firma FORBO-SIEGLING jako jedna z nielicznych wprowadziła na rynek taśmy zapewniające dużą oszczędność energii (26,5-39%). Dla naszych klientów i interesantów firma FORBO-SIEGLING uruchomiła kalkulator do obliczenia oszczędności kosztów, który po wprowadzeniu różnych pojedynczych wartości (masy, prędkości transportu, ceny kWh, itd.) wskazuje potencjał określonych oszczędności.

Oferta ta skierowana jest przede wszystkim do firm zajmujących się spedycją, dystrybucją, portów lotniczych, czyli tam gdzie jest zastosowana duża ilość taśm, mocno obciążonych i pracujących z dużymi prędkościami. W tej chwili taśmy te pracują już na 13 lotniskach świata.

W oferowanych taśmach tkanina po stronie bieżnej jest wyposażona patentowanym środkiem poślizgowym o nazwie TXGD, dzięki któremu współczynnik tarcia maleje gdy taśma się nagrzewa i szybko pracuje.
Aktualnie najpopularniejsze typy „Amp Miser”:

  • E 10/2 TX0/V5H MT-AMP czarny (906807)
  • E 10/2 TX0/V15H LG-AMP czarny (906808)
  • E 10/2 TX0/V5H MT-SE-AMP czarny (906809)
  • E 10/2 TX0/V15 LG-SE-AMP czarny (906810)

Dla coraz większej liczby klientów sama oszczędność energii i kosztów nie stanowi już argumentu. Wszędzie tam, gdzie stosowane są fosylne nośniki energii należy do redukcji poboru prądu dodać także redukcję emisji CO2. „Długa żywotność” i „ochrona środowiska” to aktualnie nie tylko cele w Forbo-Siegling, ale również innych przedsiębiorstw.

 

Wyposażenie taśm transportujących

Nie wszystkie zadania procesowe i transportu mogą być zrealizowane na standardowo produkowanych taśmach. Istnieje możliwość wyposażenia taśm w dodatkowe elementy zmieniające ich funkcje.

Możemy je wyposażać w:

  • profile poprzeczne (zabieraki)
  • profile boczne,
  • welkanty (burty boczne, falbany)
  • kliny prowadzące
  • perforacje
  • nakładki lub inne wyposażenie na zapytanie
  • taśmy łukowe z różnymi systemami prowadzenia

Metody połączeń taśm transportujących

W zależności od rodzaju taśmy, transportowanego produktu, warunków otoczenia stosujemy różne rodzaje połączeń: poprzez klejenie, zgrzewanie, po różne metody połączeń mechanicznych.

Dobór taśmy transportującej

Pracująca taśma poddawana jest wielu czynnikom zewnętrznym, również takim jak na diagramie, które mają ogromy wpływ na pracę i zużycie taśmy transportującej. Z tego powodu musimy dokładnie poznać wszystkie uwarunkowania, by optymalnie dobrać właściwą taśmę transportującą.

Składając zamówienie, bądź zapytanie prosimy o dokładne wypełnienie ankiety – pozwoli nam to dokonać optymalnego doboru taśmy transportującej. Ankieta doboru taśmy transportującej