Centrum Obsługi Klienta (pn-pt 08:00 - 16:00), tel.: 74 843 91 24, fax: 74 843 91 40 - enitra@enitra.pl

Taśmy tkaninowo – tworzywowe PU, PVC i inne

Taśmy transportujące wykonane są na bazie cięgien z tkanin poliestrowych E, polamidowych P, aramidowo-poliestrowych AE, poliestrowo-bawełnianych EC, poliestrowo-poliamidowych EP lub aramidowych A , generalnie powlekanych jednostronnie lub dwustronnie poliuretanem (U), poliolefiną (A), poliestrem (ES), polichlorkiem winylu (V), gumą syntetyczną (G), poliamidem (PA), PTFE (politetrafluoroetylen) lub silikonem (SI). W naszej ofercie mam również taśmy transportujące z tkaniną bawełnianą (C), filcem syntetycznym (F) i flockiem (Z). Przy pokryciu z poliuretanu mamy do wyboru powłokę zwykłą U lub poliuretan utwardzony UH.

W zależności od zastosowania powleczenia z polichlorku winylu, może być zwykłe V, miękkie VS lub twarde VH (w tym przypadku nie posiada odporności na tłuszcze).
Większość taśm nadaje się do pracy zarówno po stole ślizgowym jak i po rolkach lub tylko po rolkach (z powleczeniem od strony bieżnej).

Budowa, właściwości i zastosowanie taśm transportujących z tworzywa

Strona nośna:
Różne materiały powłok (j/w), – grubości i faktury mają wpływ na własności zabierające oraz własności mechaniczne taśm.
Strona bieżna:
Rodzaje tkanin i rodzaje pokryć strony bieżnej decydują o emisji dźwięku (hałas), poborze energii oraz przydatności taśmy do podłoża ślizgowego lub rolkowego.

Cięgna taśm transportujących

Zastosowanie właściwego rodzaju cięgna 1,2,3 tkaninowego, cięgna z tkaniną wielowarstwową M lub tkaniną HighTech H decyduje o przydatności taśmy transportującej do odpowiedniego zastosowania, jak również ma wpływ na bieg taśmy, jej wydłużenie, płaskie położenie, możliwość pracy „na noskach” oraz do użycia jej na taśmy łukowe lub do pracy w nieckach.

Taśmy z tkaniną H (HighTech) występują zawsze jako pojedyncze tkaniny o zróżnicowanych siłach w cięgnie, dzięki czemu mogą być stosowane na bardzo małych średnicach (również noskach) i przy dużych obciążeniach z małym wydłużeniem.

Tkanina M dzięki swojej wielowarstwowej budowie doskonale nadaje się do pracy w trudnych warunkach, gdzie występuje wilgoć, duża ścieralność, nakłucia, przebicia.
Taśmy z tą tkaniną są odporne na efekt rozwarstwiania występujący w taśmach z 2 i 3 tkaninami.
Kombinacja rożnych rodzajów tkanin, struktur, powierzchni daje możliwość zastosowania taśm praktycznie w każdym przemyśle.

Transport ukośny (wznoszenie-opadanie)

Transport ukośny może być realizowany poprzez zastosowanie taśm z gładką powierzchnią. Dopuszczalny kąt tego transportu jest uzależniony od rodzaju transportowanego materiału oraz od rodzaju powierzchni nośnej taśmy, a także od czynników zewnętrznych np. kurz, wilgoć. Taśmy ze specjalną strukturą np. linową, kratką, gripem pozwalają na wznoszenie lub opadanie produktu przy większych kątach dzięki własnościom zabierającym.

Transport łukowy

Do transportu łukowego posiadamy taśmy przystosowane do pracy po łuku zarówno w przemyśle spożywczym jak i do ogólnych zastosowań. Z powierzchnią U i V, w wykonaniu trudnopalnym, antystatycznym, z atestem spożywczym.

Transport z buforowaniem, spiętrzaniem i rozdzielaniem

W przypadku spychania towarów taśma powinna być idealnie płaska i stabilna w kierunku biegu. Powinna ją cechować bardzo duża sztywność poprzeczna gładka, śliska i odporna na ścieranie powierzchnia o niskim współczynniku tarcia.

Taśmy procesowe

Wiele z taśm zostało stworzonych dla specjalnych procesów technologicznych z zastosowaniem w konkretnych przemysłach np. w przemyśle tekstylnym i włókienniczym do krzyżowego układacza runa, w piekarnictwie do dojrzewania i formowania ciasta, w przemyśle płyt wiórowych taśmy nasypowe oraz taśmy do prasowania masy wiórowej w płytę, w mleczarniach do koagulacji mleka w ser, w przemyśle meblowym do lakierni i w wielu, wielu innych.

W zależności od potrzeb możemy stosować taśmy antystatyczne i nieatystatyczne, wysokoprzewodzące HC, z Atexem, z prewencyjną ochroną antymikrobową (HACCP), trudnopalne, cichobieżne, odporne na zużycie, do pracy na noskach, do pracy w nieckach.

Taśmy do przemysłu spożywczego (FDA, EU, HACCP)

Aktualnie oferujemy do transportu żywności nieopakowanej taśmy z atestem FDA, ale przede wszystkim zgodne z najnowszymi wymaganiami Unii Europejskiej spełniające wymagania rozporządzenia 1935/2004 oraz rozporządzenia Nr 10/2011. Taśmy te posiadają powierzchnię chroniącą przed gromadzeniem bakterii i są oznaczone w firmie FORBO-SIEGLING skrótem HACCP. Taśmy te odporne są na wielokrotne mycie strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem. Zwiększenie bezpieczeństwa tych taśm dla celów spożywczych odbywa się poprzez zamknięcie krawędzi brzegów taśmy trzema różnymi sposobami. Dzięki takim zabiegom bakterie nie wnikają w otwarte przestrzenie tkanin oraz nie następuje rozwarstwianie tkanin.

W ofercie mamy również taśmy z niestrzępiącymi się brzegami co pozwala uniknąć zanieczyszczeń transportowanego produktu przez resztki tkaniny z taśmy.

Więcej informacji o zastosowaniach taśm znajdziecie Państwo w katalogach branżowych.

Wyposażenie taśm transportujących

Nie wszystkie zadania procesowe i transportu mogą być zrealizowane na standardowo produkowanych taśmach. Istnieje możliwość wyposażenia taśm w dodatkowe elementy zmieniając ich funkcje.

Możemy je wyposażać w:

 • profile poprzeczne (zabieraki)
 • profile boczne,
 • welkanty (burty boczne, falbany)
 • kliny prowadzące
 • perforacje
 • nakładki lub inne wyposażenie na zapytanie
 • taśmy łukowe z różnymi systemami prowadzenia

Metody połączeń taśm transportujących

W zależności od rodzaju taśmy, transportowanego produktu, warunków otoczenia stosujemy różne rodzaje połączeń: poprzez klejenie, zgrzewanie, po różne metody połączeń mechanicznych.

Dobór taśmy transportującej

Pracująca taśma poddawana jest wielu czynnikom zewnętrznym, również takim jak na diagramie, które mają ogromy wpływ na pracę i zużycie taśmy transportującej.

Składając zamówienie, bądź zapytanie prosimy o dokładne wypełnionie ankiety - pozwoli nam to dokonać optymalnego doboru taśmy transportującej.

NOWOŚĆ – seria taśm AMP MISER!!!

Firma FORBO-SIEGLIN jako jedna z nielicznych wprowadziła na rynek taśmy zapewniające dużą oszczędność energii (26,5-39%). Drogą mailową można w prosty sposób sprawdzić jakie są korzyści w kosztach dla użytkownika. Dla naszych klientów i interesantów firma FORBO-SIEGLING uruchomiła „kalkulator do obliczenia oszczędności kosztów„, który po wprowadzeniu różnych pojedynczych wartości (masy, prędkości transportu, ceny kWh, itd.) wskazuje potencjał określonych oszczędności.

Oferta ta skierowana jest przede wszystkim do firm zajmujących się spedycją, dystrybucją, tam gdzie jest zastosowana duża ilość taśm. W tej chwili taśmy te pracują już na 13 lotniskach świata.

W oferowanych taśmach tkanina po stronie bieżnej jest wyposażona patentowanym środkiem poślizgowym o nazwie (TXGD).

Obecnie dostępne są 4 typy taśm serii „Amp Miser”:

 • E 8/2 TX0/V10H MT-SE-AMP czarny (906672)
 • E 8/2 TX0/V15H LG-SE-AMP czarny (906673)
 • E 8/2 TX0/V5H MT-AMP czarny (906696)
 • E 8/2 TX0/V15 LG-AMP czarny (906697)

Dla coraz większej liczby klientów sama oszczędność energii i kosztów nie stanowi już argumentu. Wszędzie tam, gdzie stosowane są fosylne nośniki energii należy do redukcji poboru prądu dodać także redukcję emisji CO2. „Długotrwałość” i „ochrona środowiska” to już w międzyczasie nie tylko cele w Forbo-Siegling, ale również innych przedsiębiorstw.