Pasy Napędowe / Taśmy Transportujące / Elementy Napędu i Transportu

Centrum Obsługi Klienta

PN-PT / 8:00 - 16:00

+48 74 843 91 24

Pasy Napędowe / Taśmy Transportujące / Elementy Napędu i Transportu

Prowadnice teleskopowe (wysuwane) i liniowe – Nadella

Systemy liniowe Nadella, to różnego rodzaju szyny / prowadnice współpracujące z rolkami prowadzącymi. Ich przeznaczeniem jest ułatwienie automatyzacji procesów zarówno w ciężkich i nieporęcznych maszynach produkcyjnych w warunkach dużego zabrudzenia i dużych obciążeń, a także w urządzeniach o mniejszych obciążeniach i lżejszych warunkach pracy.

Zastosowanie prowadnic liniowych Nadella

Prowadnice liniowe szczególnie znalazły zastosowanie w maszynach do obróbki marmuru, w maszynach odlewniczych i do obróbki blach, w maszynach do cięcia palnikowego, w ploterach wykrawających, urządzeniach podnoszących i magazynach wysokiego składowania oraz do przesuwania drzwi ochronnych w maszynach obróbczych.
Główne cechy systemów liniowych Nadella opartych na szynach prowadzących i rolkach prowadzących to:

  • wysokie prędkości standardowo max do 4 m/s,
  • cichobieżność
  • kompensacja niewspółosiowości
  • możliwość pracy w warunkach dużych zabrudzeń
  • istnieją typy do lekkich i dużych obciążeń
  • szeroka gama rolek prowadzących i szyn dla idealnego dostosowania do aplikacji
  • prowadnice proste i kołowe/łukowe
  • proste rozwiązania konstrukcyjne i swobodne możliwości projektowe

Poniższy diagram pokazuje zakres pracy systemów liniowych Nadella w zależności od zabrudzenia, obciążenia, dokładności/sztywności oraz tolerancji zabudowy.

Specyfikacja i budowa prowadnic liniowych Nadella

Prowadnice liniowe stalowe posiadają szyny prowadzące wykonane ze stali łożyskowej ciągnionej na zimno z hartowanymi indukcyjnie bieżniami do twardości minimum 50HRC, dzięki czemu stosowane są do dużych obciążeń. W zależności od typu szyny prowadzącej wykonywane są jeszcze inne dodatkowe obróbki.

Do mniejszych obciążeń stosowane są prowadnice aluminiowe, w których okrągłe wałki ze stali hartowanej stanowiące szynę prowadzącą, osadzone są w aluminiowym korpusie prowadnicy, który jest anodowany. Wałki stalowe, w zależności od warunków, w których będą pracować mogą, mieć dodatkową obróbkę, zabezpieczenie antykorozyjne lub chromowanie.

 

Dodatkowym wyposażeniem dla niektórych typów prowadnic mogą być stoły nośne z wbudowanymi rolkami, zgarniaki do usuwania zabrudzeń oraz systemy smarowania bieżni prowadnicy.

 

Prowadnice wykonywane są ze standardowymi tolerancjami długości wynoszącymi od +/- 0,5 mm do +/- 2,5 mm w zależności od długości odcinków, których długości można znaleźć w katalogu. Prowadnice dostarczane są w jednym odcinku do 5000 mm ( dłuższe mogą być na końcach łączone po przeszlifowaniu styków) z otworami standardowymi lub wg rysunku zgodnie z życzeniem klienta jak również bez otworów. Do prowadnic liniowych Nadella oferujemy dużą paletę rolek prowadzących, aby obsłużyć różne przypadki zastosowań technicznych i ekonomicznych. Wszystkie rolki prowadzące są produkowane w wykonaniu koncentrycznym i mimośrodowym, aby umożliwić redukcję błędów i stabilny montaż. Aby ochronić łożysko przed dostępem brudu i przed wyciekiem środka smarującego, rolki prowadzące wyposażono w specjalne uszczelki.

 

Więcej szczegółów można znaleźć w załączonych katalogach.

katalogi zawierają typy i wymiary podstawowych systemów liniowych.

Nadella
Katalog prowadnic liniowych Nadella

Szyny teleskopowe Nadella

Firma Nadella posiada w swojej ofercie również prowadnice teleskopowe z różnymi wysuwami.

Na uwagę zasługują szczególnie prowadnice teleskopowe hartowane, które zostały stworzone do bardzo dużych obciążeń i dużej ilości cykli przy zachowaniu płynnej pracy. Profile prowadnic wykonane są ze stali ciągnionej na zimno, a ich bieżnie są hartowane indukcyjnie. Bieżnie prowadnic nasmarowane są smarem łożyskowym z mydłem barowym, co pozwala na pracę w zakresie temperatur od -20°C do +120°C. We Włoszech producent zbudował magazyn tych prowadnic z dostępnością 1 tygodnia. Są to głównie typy NTA i NTS w rozmiarze 28,43 i 63.
Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem tych specyficznych szyn teleskopowych w załączonym katalogu.