Pasy Napędowe / Taśmy Transportujące / Elementy Napędu i Transportu

Centrum Obsługi Klienta

PN-PT / 8:00 - 16:00

+48 74 843 91 24

Pasy Napędowe / Taśmy Transportujące / Elementy Napędu i Transportu

Pasy zębate ze specjalnym wyposażeniem

Pasy zębate, szczególnie transportujące, podobnie jak taśmy transportujące służą nie tylko do przemieszczania transportowanego produktu, ale są też miejscem, w którym odbywają się konkretne procesy lub są elementem wspomagającym dany proces. Ciągły rozwój mechanizacji produkcji i konieczność dokładnego pozycjonowania transportowanych produktów wymusił stworzenie specjalnych pasów zębatych, a także ich specjalne wyposażenie. Dlatego każdy taki pas został opracowany nie tylko przez producenta pasów zębatych, ale i przez konstruktorów urządzenia do konkretnej aplikacji. Z tego powodu pasy zębate, które zostały wyposażone w inne elementy lub dodatkowo mechanicznie obrobione nazywane są pasami inżynieryjnymi.

 

Pasy zębate z wyposażeniem mogą spełniać specyficzne funkcje technologiczne jak na przykład:

  • pozycjonowanie,
  • przysysanie, np. maszyny pakujące VFFS
  • zabieranie zabierakami,
  • wydmuchiwanie,
  • trzymanie magnesem stałym,
  • wyciąganie przy pomocy różnych powierzchni nakładek stosowanych w tych pasach,
  • dociskanie
  • buforowanie
  • i wiele innych.

Przystosowane do zadań specjalnych

Aby mogły spełniać specjalne zadania wyposaża się je w:

 

Zabieraki, czyli profile poprzeczne, które najczęściej posiadają różne, czasem nawet bardzo skomplikowane kształty i są wykonane z tego samego tworzywa co pasy zębate, czyli z PU dającego się przygrzać do pasa zębatego.

Zdarza się, że pasy zębate z zabierakami, muszą być wyposażone w zabieraki przystosowane do mocowania produktu w czasie operacji obróbczej i są z innego niż PU materiału lub ich kształt uniemożliwia taki montaż.

Nasz dostawca Elatech, stworzył do tego celu system fałszywego zęba nazywany EFT.

EFT jest specjalnie zaprojektowany do mocowania zabieraków, których nie można przygrzewać do poliuretanowych pasów zębatych. Zabieraki są przykręcane i w razie uszkodzenia można je wymienić. Ilustracja poniżej wyjaśnia zasadę.

Pas zębaty z wyposażeniem_PAZ_zabieraki


EFT System

Pas zębaty z wyposażeniem_nakładka PU_zabieraki.w

Nakładki z różnych materiałów o różnych współczynnikach tarcia i różnych strukturach, z PU, PVC, gumy, silikonu i innych, z materiałów litych i porowatych (gąbki). Podstawową nakładką stosowaną w pasach zębatych jest tkanina poliamidowa PA, którą nakłada się na zęby w celu zmniejszenia oporów przy pracy po ślizgach i zmniejszenia hałasu lub na górę pasa w celu zmniejszenia tarcia przesuwanych produktów lub ich buforowania albo nakłada się na obie strony. Pasy zębate z nakładkami z tkaniny mają odpowiednio opisy PAZ (Z), PAR (R), PAZ+PAR lub alternatywnie (D).

nakładki

Pas zębaty SAT10 z wyposażeniem_PAZ_nakładka PU

Pasy zębate z wyposażeniem w nakładki, bardzo często podlegają obróbce mechanicznej polegającej na frezowaniu rowków po stronie zębów, a także frezowaniu w samych nakładkach rowków wzdłużnych i poprzecznych. Wykonuje się też wybrania o dowolnych kształtach prostokątnych, a także dowolne perforacje.

Tego typu wyposażenie pasów zębatych ma głównie zastosowanie do maszyn pracujących z podciśnieniem, szczególnie w pakowarkach pionowych VFFS.

pasy zębate z wyposażeniem

 

 

Pasy zębate. Dobór wyposażenia do pasa zębatego przeprowadzamy w oparciu o załączone ankiety: specjalną dla pasów do maszyn VFFS i do zastosowań pozostałych.

Galeria zdjęć pasów ze specjalnym wyposażeniem