Zobacz także:
Taśmy siatkowe z poliestru
Oprócz taśm transportujących siatkowych stalowych, mamy w swojej ofercie taśmy siatkowe z różnych tworzyw sztucznych , w tym głównie taśmy siatkowe poliestrowe, czasem taśmy siatkowe poliamidowe oraz innych tworzyw specjalnych (PAD, PP, PPS, PEEK)
Siatki wykonuje się metodą tkania głównie z włókna typu mono filament (żyłki). Powstają tkaniny o różnych splotach, różnej grubości i przepustowości powietrza, mówimy o nich, że są to taśmy z tkaniny siatkowej lub siatki tkaninowe.
Tylko w splotach ”płóciennych” (1) możemy podać wymiar oczka siatki i ewentualnie określić % powierzchni otwartej. We wszystkich innych splotach np. „diagonalnych” (2) operujemy pojęciem przepustowości powietrza przy określonej wartości ciśnienia.
Drugi rodzaj taśm siatkowych to taśmy siatkowe spiralne (3) powstałe przez połączenie spirali z żyłek o różnej grubości, długości i podziałce.
W zależności od splotu tkaniny siatkowej taśma transportująca siatkowa z tworzywa może być łączona różnymi metodami tj. bezkońcowo lub mechanicznie różnymi sposobami, przy czym nie każdy rodzaj połączenia mechanicznego (rozłącznego) nadaje się do każdej taśmy siatkowej, tak samo, jak nie w każdej taśmie da się wykonać połączenie tkane (bezkońcowe_nierozłączne).
Brzegi taśmy też muszą być zabezpieczone przed rozplataniem/uszkodzeniem. Poniżej przedstawiamy metody połączeń oraz zabezpieczania brzegów.
Taśmy siatkowe poliestrowe o splocie płóciennym (1), z oczkiem kwadratowym od 1×1 mm do 4×4 mm, w kolorze niebieskim lub białym, stosowane są głównie jako taśmy transportujące siatkowe do odwadniania odsączania umytych warzyw, czy innych mokrych produktów spożywczych i nie tylko. Takie taśmy siatkowe poliestrowe wyposażane są w listwy wzmacniające boczne i poprzeczne, na których można montować wyposażenie w postaci klinów prowadzących, wellkantów (burt bocznych) oraz profili poprzecznych. Łączy się je najczęściej mechanicznie złączką drucianą haczykową lub płytkową
Taśmy siatkowe poliestrowe o różnych splotach diagonalnych (2), znajdują zastosowanie jako taśmy transporterowe filtracyjne w prasach taśmowych, do zagęszczania i odwadniania osadów w oczyszczalniach ścieków komunalnych, przemysłowych, a także do filtracji soków owocowych, czy odsączania serwatki w procesie produkcji sera. Więcej przykładów zastosowań przedstawiamy poniżej.
Rodzaje połączeń taśm siatkowych tworzywowych
Połączenia nierozłączne
- bezkońcowe tkane,– ręczna pracochłonna metoda łączenia końców poprzez przetkanie żyłek z jednego końca taśmy w drugi i zgrzanie ich końców, najwyższa wytrzymałość, elastyczność i żywotność, połączenie o tej samej grubości umożliwia bezproblemową pracę ze zgarniakiem. (1.21)
- połączenie bezkońcowe zakładkowe – do mniej odpowiedzialnych zastosowań, proste połączenie z nałożonymi na siebie końcami taśmy siatkowej, przeszyte, zabezpieczone tworzywem jak na brzegach, lub nie zabezpieczone, jak na foto poniżej (CL PE 013)
- połączenie bezkońcowe spiralne, a zarazem mechaniczne rozłączne dla siatek spiralnych – siatka spiralna zbudowana ze spirali, po złączeniu końcowych spirali taśmy i po zabezpieczeniu brzegów, staje się taśmą połączoną bezkońcowo, jednorodną w całej budowie, bez widocznego miejsca połączenia, nie wplata się tutaj specjalnej spirali jak w połączeniach rozłącznych spiralnych opisanych poniżej. Dostarczając, taśmę otwartą, nie połączoną, mamy taśmę, którą sami możemy połączyć, łącząc spirale taśmy siatkowej spiralnej przy pomocy łącznika z żyłki, a kiedy trzeba, w tym samym miejscu rozłączyć.
Połączenia mechaniczne, rozłączne:
- połączenie pętelkowe osnowowe, oczka pętelek utworzone są z żyłek osnowy przez ich zawinięcie i przetkanie w strukturę tkaniny siatki, daje to płaskie połączenie o dużej wytrzymałości i elastyczności, nadaje się do pracy ze zgarniakiem (Pin Seam)
- połączenie spiralne, są różne wersje – przedstawiona poniżej należy do połączenia o dużej wytrzymałości i elastyczności, ciasno zaplecione żyłki osnowy i wpleciona specjalna spirala z żyłki, nie nadaje się do pracy ze zgarniakiem, ponieważ w miejscu połączenia taśma siatkowa jest pogrubiona
Inna wersja połączenia spiralnego ze spiralą PEEK typ (GSPT)
- na złączkę metalową –metoda najczęściej stosowana do taśm transporterowych filtracyjnych, złączka stalowa haczykowa, zatopiona tworzywem w celu jej lepszego zabezpieczenia przed wyrwaniem przez zgarniak (2.26 / Clipper/ CL4/300)
- połączenie pętelkowe przeszywane z zawiniętej na końcach taśmy – dla delikatnych siatek ze splotem płóciennym(CL PE 012)
Sposoby zabezpieczania brzegów / krawędzi taśm siatkowych
- brzegi cięte na gorąco (EPE 0)
- obszyte tkaniną (EPE 6)
- zalane tworzywem (PU,SI,PVC) na szerokości od 20-50mm (EPU, EPE S25)
Taśmy siatkowe mają zastosowanie głównie w procesach
- filtrowania
- odwadniania / odsączania/ zagęszczania
- suszenia
Zastosowanie taśm siatkowych w różnych branżach przemysłowych
- mleczarski: do odsączania serwatki i wyciskania sera i innych technologii
- przetwórczy owoców i warzyw: osączanie z wody po umyciu owoców i warzyw
- komunalny: odsączanie osadu ze ścieków komunalnych
- papierniczy: odsączanie celulozy i zastosowanie w susznikach
- browary: odsączanie osadu ze ścieków przemysłowych
- elektrownie węglowe: filtrowanie w procesie wytwarzania gipsu
- oczyszczalnie przemysłowe: odwadnianie szlamów w kopalniach i innych branżach przemysłu
- przetwórstwo owoców i warzyw: w produkcji soków do filtracji
- spożywczy: do suszenie makaronów, pieczywa na bułkę tartą,
- kompostownie: suszenie szlamu z filtracji komunalnej
- przemysł płyt wiórowych: odpowietrzanie „kobierca” w produkcji płyt wiórowych
- produkcja pelletu: suszenie biomasy
Ankiety doboru taśm siatkowych tworzywowych
W celu zaoferowania właściwej taśmy siatkowej do istniejącego lub nowego zastosowania prosimy o skorzystanie z załączonych ankiet. Zawierają one podstawowe dane niezbędne do doboru właściwej taśmy siatkowej i jej wyposażenia.
Ankiety różnią się od siebie, ponieważ jedna z nich jest do siatek odsączających produkty spożywcze po myciu, jej wyposażenie różni się zasadniczo od siatek filtrujących i suszących lub do innych zastosowań. Jeśli wypełnimy ankietę na już istniejące rozwiązanie, prosimy o dosłanie małego wycinka (o boku kilku cm) stosowanej siatki.
Ankieta doboru siatki do odsączania mytych produktów spożywczych i innych