Pasy Napędowe / Taśmy Transportujące / Elementy Napędu i Transportu

Centrum Obsługi Klienta

PN-PT / 8:00 - 16:00

+48 74 843 91 24

Pasy Napędowe / Taśmy Transportujące / Elementy Napędu i Transportu

Okleiny na bębny

Dlaczego stosujemy naklejanie okleiny na bębny napędowe ?

 

Dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranej okleiny zwiększamy współczynnik tarcia między taśmą a bębnem. Jest to najprostszy i najszybszy sposób na zmniejszenie poślizgu i zwiększenie siły obwodowej, gdy taśma jest za słaba do zwiększonego obciążenia, a zakres napinania już się praktycznie skończył, a także, wtedy gdy nie możemy za bardzo napinać taśmy, bo doprowadzi to do zbyt dużych ugięć delikatnych bębnów napędowych i problemów z prowadzeniem taśmy. Oprócz opisanych zastosowań oklein na bębny napędowe okleina ze strukturą walcowych mininopek może też pełnić funkcję prowadzenia taśmy siatkowej z włókna szklanego powlekanego PTFE (politetrafluoroetylenem), a okleina z wysokimi żebrami wzdłużnymi, stosowana jest do prowadzenia tkanin i zapobiegania ich fałdowaniu poprzez specjalny sposób nawinięcia na wał.

Okleina na bębny napędowe to najczęściej okleina samoprzylepna. Są to cienkie paski z tekstylną bazą powleczoną klejem od spodu i pokryciem z różnych tworzyw i gum o różnych strukturach. W ofercie mamy też okleiny bez kleju, do których możemy zaoferować osobno klej. Oba rodzaje oklein występują w trzech standardowych szerokościach: 50mm, 70mm i 100mm.

 

Z reguły okleiny są dostępne w pełnych rolkach tj. 50mb lub 100mb na wcześniej złożone zapytanie. W przypadku oklein będących u nas stałą pozycją magazynową możliwy jest zakup mniejszej ilości.

 

Okleiny nakleja się na bębny napędowe poprzez nawijanie paska okleiny po linii śrubowej. Można to robić tylko na bębnach walcowych, gdzie prowadzenie taśmy jest realizowane innym sposobem niż poprzez bęben stożkowo walcowy.

 

Najczęściej stosowane okleiny, to okleiny gumowe, okleiny z PVC (PCV), okleiny silikonowe. Przegląd oklein na bębny napędowe, różnych materiałów i struktur prezentujemy poniżej.

Guma syntetyczna odporna do 120°C

Guma naturalna odporna do 100°C

Okleina PU odporna do 80°C

Okleina PVC odporna do 80°C

Okleiny wykonywane z niżej wymienionych materiałów są odporne na temperatury w zakresie od 80oC do 160oC, a silikonowe nawet do 220oC w zależności od zastosowanego kleju:

  • K – gumy syntetycznej odpornej 100-120oC
  • KAS – gumy syntetycznej antystatycznej 110oC
  • N – gumy naturalnej 100oC
  • P – PCV 70-80-90oC
  • SP – specjalnego PVC/LAMINEX 80oC
  • PU – poliuretanu 80oC
  • C – korka i gumy 90oC
  • F – nylonu 80oC
  • S – silikonu 150-220oC
  • SE – elastomeru syntetycznego,
  • SF – filcu syntetycznego 100oC
  • WF – filcu wełnianego 100oC
  • SB – flok (welur)

Okleiny występują w różnych kolorach (biały, szary, naturalny, niebieski, czarny) i mają różne faktury:

  • gładką (bez struktury),
  • strukturę drobnego i grubego tynku,
  • strukturę odbitej tkaniny drobnej i grubej
  • strukturę nopków (paletki ping-pong)
  • gripu

Naklejanie okleiny na bęben napędowy

Naklejanie okleiny odbywa się po linii śrubowej, a kąt tej linii wyznacza przycięcie paska okleiny o określonej szerokości, na długość obwodu bębna napędowego. Przy samodzielnym oklejaniu bębna należy zwrócić uwagę na szczególnie dokładne odtłuszczenie wału i staranne wykonanie. Miejsca styku między poszczególnymi nawojami są narażone na uszkodzenia mechaniczne, dlatego naklejanie poszczególnych nawojów musi być wykonane tak, aby nie było żadnych pustych przestrzeni między nawojami. Jeżeli ten warunek nie zostanie spełniony, okleina będzie oddziaływała na taśmę jak gwint śruby i spowoduje jej poprzeczne zsuwanie się. Aby kąt spirali był jak najbardziej ostry, należy przyjąć zasadę, że im mniejsza średnica bębna, tym mniejsza szerokość okleiny.

 

Obliczanie ilości okleiny potrzebnej do oklejenia bębna:

 

Krok 1. Obliczanie długości ścięcia okleiny:

 

Ø bębna (mm) x π

 

Przykładowo długość ścięcia dla bębna o średnicy 200mm wynosi 628mm

Przed rozpoczęciem nawijania okleiny, należy odciąć obszar zaznaczony kolorem zielonym. Po bardzo starannym nawinięciu nawój przy nawoju końce wałów należy zabezpieczyć, owijając je dodatkowo mocną taśmą izolacyjną.

 

Krok 2. Obliczanie całkowitej długości okleiny:

 

(Ø bębna (mm) x π x długość walca (mm)) / (szerokość okleiny (mm)) + π x d

 

Przykład: Obliczenie długości okleiny dla wału o średnicy 200mm i długości 1500mm, okleina o szerokości 50mm wg powyższego wzoru:

 

(200 mm x 3,14 x 1500 mm) / 50 mm + 3,14 x 200 mm = 18840 mm + 628 mm = ca19500 mm

 

W naszej ofercie są również:

  1. Specjalne otuliny termokurczliwe, nie okleiny termokurczliwe, ponieważ ich mocowanie na bębnie nie polega na klejeniu, tylko obkurczaniu. Otuliny termokurczliwe na bębny wykonane są bezkońcowo jako rękawy / tunele z filcu termokurczliwego, które mają zastosowanie do wałów w pralnictwie i piekarnictwie oraz w innych zastosowaniach. Rękaw po nałożeniu na wał polewany jest gorącą wodą, filc kurczy się pod wpływem temperatury i po wyschnięciu szczelnie przylega do powierzchni wału.
  2. Obkłady / okleiny gumowe bębnowe ze strukturą rombów w kolorze czarnym lub białym do obklejania wałów napędowych stosowanych w transporcie z taśmami tkaninowo-gumowymi. Są to grube okleiny nakładane inną technologią. Gumowy „płaszcz” w jednym kawałku o powierzchni bębna, naklejany jest na bęben.
  3. Gumowanie bębnów napędowych w procesie wulkanizacji, bez miejsca łączenia